قیمه نثار طریقت

قیمه نثار طریقت

قیمه نثار طریقت

قیمه نثار طریقت که غذای محلی استان قزوین است طرفداران بسیاری دارد. این غذا برعکس خورشت قیمه یک غذای پلویی است ولی در آن لپه ندارد. غذایی شبیه به مرصع پلو اما با طعمی متفاوت است.

 

تاریخچه ابداع قیمه نثار

در زمان قدیم در قزوین خانمی به نام نساء که در آشپزی مهارت داشته زندگی می کرده است. در آن زمان رستوران و غذاپزی هنوز رایج نبود ولی ایشون برای مجالس و افرادی که میشناختن غذا درست میکردن و میفروختند. غذایی که نساء با ابداع خودش و با تغییر دادن قیمه که یک واژه ترکی هست درست می کرد بسیار محبوب شده بود.کم کم در کل شهر اسم و آوازه ی این خورشت خوشمزه میپیچد و همه به اسم قیمه خانوم نساء میشناختن که عطر و بوی محشری داشته است. به طور مثال وقتی مردم سوال می کردند این عطر چیست؟ در جواب می‌گفتند بوی عطر قیمه نساء … زمان طی شد و تا امروز که همه این غذا را درست می ‌کنند و بعدها نام آن از نساء به نثار تغییر کرد. مردم قزوین می گویند ما این غذای پر مخلفات خوشمزه را با عطرهای دل انگیزش نثار مهمان هایمان می کنیم. در قزوین از زمان صفویه غذاهای سنتی که جنبه اشرافی نیز داشتند رایج بود مثل انار پلو، پسته پلو که امروزه فراموش شده اند. قیمه نثار هم چون غذای پرهزینه ای در خانواده های اعیانی پخته می شد. در قزوین این غذا به عنوان نذری در روزهای تاسوعا و عاشورا و شب سال تحویل نیز پخته می­‌ شود.

مشاهده
بهترین چلو کباب منطقه یک تهران

قیمه نثار طریقت

قیمه نثار رستوران

در سطح شهر قزوین رستوران های بسیار خوبی وجود دارد که می تواند برای تجربه یک طعم ناب پذیرای شما باشد. اما اگر می خواهید طعم بی نظیر همان قیمه نثار را در تهران بچشید بهتر است قیمه نثار طریقت را امتحان کنید. در رستوران طریقت با همان مهارت و طعم خاص ادویه های قزوینی قیمه نثار طبخ می شود و یادآور طعم اصیل این غذا برای شما می شود.

 

طرز تهیه قیمه نثار

همانطور که گفته شد در قیمه نثار لپه وجود ندارد اما همه مواد قیمه‌ ای که می‌ شناسیم را دارد . موادی مانند زرشک، خلال بادام و پسته، شکر، زعفران و ادویه به آن اضافه می‌ شود که عطر و طعمی بهشتی به آن می‌ دهد. برای تهیه‌ ی آن از برنج، گوشت گوسفندی، خلال پرتقال، پیاز داغ، زعفران، زرشک، خلال بادام، خلال پسته، رب گوجه‌ فرنگی و ادویه‌ ی مخصوص قیمه نثار استفاده می‌ کنند.

برای تهیه قیمه نثار،‌ ابتدا برنج را به صورت آب‌ کش کنید. پیاز را خرد کرده با کمی روغن تفت دهید. سپس گوشت را که به قطعات مساوی تقسیم کنید و به همراه پیاز تفت دهید. ادویه نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین اضافه نموده. رب گوجه‌ فرنگی را با کمی آب رقیق کرده به مواد اضافه کنید و اجازه دهید گوشت با حرارت ملایم پخته شود. می‌ توانید نیمی از خلال بادام خیس خورده را هم به گوشت اضافه کنید.

مواد روی قیمه نثار بدین صورت است که ابتدا زرشک شسته شده را با کمی کره تفت دهید. کمی شکر به آن اضافه کنید و در مرحله‌ ی بعد خلال بادام و پسته را نیز که از قبل در گلاب خیس خورده ­‌است به آن بیفزایید و هم بزنید. سپس خلال پرتقال را با کمی گلاب به آن اضافه کنید.

مشاهده
بهترین رستوران منطقه یک تهران

 

درخواست نمایندگی
سفارش آنلاین
تماس
اینستاگرام
پیمایش به بالا