چلو کباب در ایران برای اولین بار

چلو کباب در ایران برای اولین بار

چلو کباب در ایران جزء معروف ترین غذاهایی رستورانی به حساب می آید. به همین دلیل امروز قصد داریم درباره تاریخچه اولین چلو کباب در ایران با شما عزیزان صحبت کنیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه چلو کباب در ایران

بسیار جالب است بدانید که چلو کباب کوبیده برای اولین بار توسط ناصرالدین شاه به ایران آورده شده است. در همان سال‌های ابتدای حکومت ناصرالدین شاه چند آشپز مخصوص که از قفقاز به دربار ایران آمده بودند این غذای لذیذ را به وجود آورده اند. در واقع آشپزان قفقاز قصد داشتند غذایی خوش طعم و باب میل نظر شاه آماده کنند. بنابراین تصمیم گرفتند تا با کمی تغییر نظر شاه را جلب کنند.

بنابراین پس از سرو غذا ناصرالدین شاه قاجار استقبال بسیاری از غذا کرد. از همان زمان چلو کباب کوبیده، بر سرسفره های ایرانی قرار گرفته است. به مرور زمان و پیشرفت روش های آشپزی پخت چلو کباب کوبیده روزبه‌ روز لذیذ تر شده است. اگر شما هم علاقه مند به غذاهای گوشتی هستید. پیشنهاد ما به شما مراجعه به رستوران طریقت و سفارش چلو کباب کوبیده است. چرا که کیفیت غذا در این رستوران خاص بسیار بالاست. از طرفی مشتریان رستوران طریقت تجربه ارائه سرویس  در زمان بسیار کم را دارند. چلو کباب دارای انواع مختلفی است که در رستوران طریقت انواع کباب ها را می توانید سفارش دهید.

 معرفی محبوب ترین نوع کباب

برخی از افراد جوجه کباب را به عنوان محبوب ترین کباب می شناسند. اما باید بدانید کوبیده جز پرفروش ترین و رایج ترین کباب های ایرانی است چرا که گوشت لذیذ و نرم دارد البته جالب است بدانید که در ترکیه کبابی به نام آدانا وجود دارد که از نظر طعم و دستور تهیه بسیار شباهت زیادی به کوبیده ایرانی دارد. اگر علاقمند به تهیه کباب چنجه یا کوبیده هستید. در ادامه این مطلب با روش های پخت کباب کوبیده و چنجه در با ما همراه باشید.

مشاهده
سری به آشپزخانه طریقت

 معرفی نکات بسیار مهم در تهیه کباب چنجه

  • برای پخت کباب چنجه باید حتماً از گوشت گوسفندی تازه استفاده شود.
  • طعم کباب بسیار مهم است بنابراین مقداری زعفران آب شده یا ادویه های دلخواه را به گوشت اضافه کنید.
  • به هنگام کباب کردن گوشت ها بر روی ذغال از مخلوط کره آب شده با زعفران با یک قلم مو استفاده کنید.

 نکته: تمام حواس خود را جمع کنید که گوشتهای گوسفندی برای کباب چنجه حتماً برای آتش زغال آماده شوند چرا که با این روش بسیار لذیذ تر خواهد بود

بررسی قیمت چلو کباب در زمان قدیم و جدید

چلو کباب در ایران برای اولین بار

بسیار جالب است که بدانید در زمان قاجار این غذای خوشمزه و ابداعی شامل: یک بشقاب پر از پلو، کباب برگ، دو سیخ کباب کوبیده همراه با گوجه فرنگی کباب شده، پیاز و دوغ بوده است. در زمان قدیم هر یک پرس را یک دست می شناختند. اکنون اگر بخواهیم قیمت چلو کباب در تهران قدیم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم باید بگوییم که در زمان ناصرالدین شاه قیمت یک دست کوبیده شده با تمام مخلفات ۳ قران بوده است. البته باید بدانید که این قیمت یکسان نبوده است و به مرور زمان در حکومت احمدشاه افزایش قیمت پیدا کرده است.

 چرا نباید زنان به چلوکبابی می رفتند؟

در زمان قدیم به هیچ عنوان زنان در رستوران ها یا چلوکبابی ها اجازه خرید و حضور نداشتند. چرا که آن زمان فرهنگ و فضا به شکلی بوده که اجازه ورود بانوان وجود نداشته است بنابراین زنان تنها زمانی می توانستند چلوکباب بخورند که مرد خانه آن را در ظرفی خریداری و به خانه ببرد. بعد از انقلاب اسلامی  تنوع در کباب بسیار افزایش پیدا کرد و حتی کباب را بدون پلو هم می فروختند. به طوری که در تنور گوشت ها را کباب کرده و با عنوان نان داغ کباب داغ کاسبی می کردند.

مشاهده
باقالی پلو با گردن رستوران طریقت
درخواست نمایندگی
سفارش آنلاین
تماس
اینستاگرام
پیمایش به بالا